Jak prawidłowo umyć samochód ?

Mycie auta to nie taka oczywista sprawa…

Lśniące czystością auto to prawdziwa duma kierowcy. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego od mycia samochodu – w końcu wystarczy solidne wiaderko, trochę płynu do czyszczenia naczyń i stara koszula z flaneli… Stop! Auto wymaga subtelnego traktowania. Jeśli nie chcemy zniszczyć lakieru ani narazić pojazdu na korozję, powinniśmy zabrać się do jego pielęgnacji w sposób metodyczny i fachowy.mycie samochodu

Zainwestuj w profesjonalne akcesoria do mycia

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w miękkie rękawice z mikrofibry, które oferuje niemal każdy sklep z kosmetykami samochodowymi. Jednym z największych „grzechów” jest – praktykowane jeszcze nawet w niektórych myjniach ręcznych! – używanie rozmaitych szczotek. To poważny błąd, bo nawet najbardziej delikatne włosie pozostawia na lakierze mikroskopijne rysy, które w znaczący sposób wpływają na jego trwałość. Prócz wspomnianych rękawic potrzebne będą również specjalistyczne auto kosmetyki. Zwykły płyn do naczyń nie tylko nie jest w stanie usunąć wszystkich zabrudzeń, ale także niszczy warstwę ochronną karoserii!

Kiedy mamy już odpowiednie wyposażenie, pora przejść „od słów do czynów”. Specjaliści polecają system mycia pojazdu „na dwa wiadra”. Do jednego z nich wlewamy roztwór szamponu samochodowego, do drugiego zaś czystą wodę. W tym ostatnim warto też umieścić specjalną kratkę (do nabycia w dobrych sklepach motoryzacyjnych), która posłuży jako separator zanieczyszczeń – zatrzyma na dnie zebrany piasek i błoto.

Sam proces jest stosunkowo prosty. Rękawicą nabieramy niewielką porcję szamponu, dokładnie myjemy wybrany element pojazdu, a następnie płuczemy myjkę w wiadrze z wodą. Dzięki temu rękawica cały czas zachowuje czystość, zatem mycie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla lakieru.

Niestety, w życiu każdego kierowcy zdarzają się sytuacje, w których auto trzeba doprowadzić do blasku łatwo i szybko. Przeważnie korzystamy wtedy z myjni samochodowych. Zamiast myjni mechanicznej lepiej jednak wybrać ciśnieniową. Wprawdzie przy dużych zabrudzeniach i tak konieczne może być dodatkowo użycie mikrofibrowej szmatki, ale przynajmniej stosowane tam myjki ciśnieniowe nie uszkadzają pojazdu i nie mają aż tak szkodliwego wpływu na lakier, jak tradycyjne „szczoty”. Warto także rozejrzeć się za zakładem, który oferuje mycie wstępne aktywną pianą – doskonale odtłuszcza ona karoserię i skutecznie rozpuszcza brud.

Prawidłowe mycie samochodu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Auto o które należycie dbamy, odwdzięczy nam się przede wszystkim trwałością i niezawodnością, a pozornie większe wydatki na dobre kosmetyki do samochodu i akcesoria do jego mycia zwrócą się bardzo szybko – w postaci znaczących oszczędności na walce z niszczejącym lakierem i rozprzestrzeniającymi się ogniskami korozji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>